ZAPROBLÉMOVANOST 16.3.

ZAPROBLÉMOVANOST

        „Jak se do teho zamoceš, tak se z teho nevymoceš.“

(M. Donutil)

   Když problémy očekáváme, pochopitelně o nich mluvíme a tím je vytváříme. Problém jako „zátěžové“ slovo se snadno stane základním nastavením mysli.

Všimněte si, že běžná komunikace je přímo „nacpaná“ problémy: „Mám problém, to je problém, právě řeším problém, bojím se problémů, dnes je to jeden problém za druhým, ten člověk je jen na problémy, budou z toho problémy… Občas slyšíme neutrální konstatování: „To není problém.“ Ani to není optimální vyjádření. Oč přirozeněji a laskavěji zní „rád/a to udělám!“

   Vhodná slova nás motivují a dodávají nám sílu.  Když se rozhodneme pro nějakou změnu, většinou říkáme „zkusím to.“ Ale mnohem větší náboj nám dá větička: Udělám to!A ze všeho nejdůležitější je vědomí, že to děláme pro sebe!

„Zasej myšlenku, sklidíš čin. Zasej čin, sklidíš zvyk. Zasej zvyk, sklidíš charakter. Jaký budeš mít charakter, takový sklidíš osud.“

   Když chceme zařadit něco nového do svého denního režimu, potřebujeme tři týdny každodenní praxe k tomu, aby se nám nový záměr dostal „pod kůži.“ (Nebo k uvědomění si, že pro nás není vhodný). Protože jsme individuality, nic neplatí absolutně. Potřebujeme zkoušet, pozorovat, vnímat se, vyhodnocovat a závěr si udělat na základě své osobní zkušenosti. (Sami sobě věřme víc než komukoliv jinému. Názory ostatních lidí jsou zajímavé jen tehdy, když tápeme, jak dál. Ale když víme, musíme se umět prosadit. Někdy je nutné být i vůči sobě razantní a nekompromisní).

   Využijme své fantazie, abychom si vysnili takový život, jaký chceme mít. Hnacím motorem našeho konání totiž není vůle, ale představivost. Dokážeme-li si za pomoci své fantazie vymalovat v nejkrásnějších barvách svůj sen o tom, čeho chceme dosáhnout, stane se nejmocnější silou našeho jednání.

   Pokud po čemkoliv toužíme, představujme si několikrát denně, že už to máme. Začněme jednoduchou myšlenkou (záměrem), pokračujme upřímným prožitkem radosti z toho, že už je hotovo a nakonec přání „odešleme“ do pole tvoření.

„Kdo svůj život a své štěstí umí formovat sám, nepotřebuje pro ně žádný vzor ani měřítka, která platí pro miliony jiných. Má vlastní měřítka

a žije podle představ svého osobního štěstí.“

Jana (16. 3 2022)