These k zamyšlení               These k zamyšlení (ťingy) – seminář únor.

Pro mnohé je následující text příliš elementární. Připomínáme i známé věci se záměrem, zdůrazňovat důležitost vlastní praxe a intuice z toho plynoucí. Chceme se podělit o zážitek: navštívili jsme milou, dávnou kamarádku Mirku (94 let). Před mnoha lety s námi cvičila to, co jsme tehdy nazývali „jógou.“ Stále v dobrém vzpomíná a hlavně - pořád cvičí! Říká, jak jí návyk každodenního ranního ½ hodinového cvičení pomáhá v žití. I my jsme se tehdejším cvičením inspirovali a naplňovali. Označovali jsme je jako „jógu“, i když to k jógovému životnímu stylu mělo daleko. Teď se věnujeme kvantové jóge, která je variantou té dříve zmíněné. Zdrojem je však stále dávný „hinduismus, jako způsob zaměření života bez násilí.

* Mirka vzpomínala: „Udržuju se tím. Cvičím to, co jsem se kdysi naučila v józe, ale trochu jsem si to upravila…“

A bystře dodala: „A jak jste pokročili vy? Asi víc k duševním cvičením…?“ Strefila to přesně.

* Ano, vzpomínáme… že jsme cvičením „ha – tha jógy“, ásán a pránájámy (v totalitě) rozvíjeli city a toky myšlenek tím správným směrem. Cítili jsme, že je to prospěšné. Cvičením těla jsme usměrňovali svoje myšlení i city. Tělo bylo a je stále významné pro udržování a rozvoj osobnosti – avšak ne dominantně.

* (A Mirce jsme objasňovali:) Od „jógy“ jsme přes čchi-kung a tajči dospěli k poznávání propojení s „tím základním“- s kvanty každé jsoucností (- myšlenkami a buňkami). To je to kvantování. Mnozí naši známí ještě setrvávají v tom původním, dávno poznaném cvičení a je to dobře.  Hlavní odlišností je, že „kvantová jóga“ není dominantně zaměřena na svalovou aktivitu, ale na stálé uspořádávání myšlení a cítění. Tudy působí i na tělesné oblasti a rozvíjí jejich funkce. Organizací myšlení tedy ovlivňujeme i biologické funkce. Ale jak cvičit myšlenky, když jsou jako hejno opic (nebo vrabců) v koruně stromu?“ Co dělat, aby se nechaly usměrnit a poddaly se našemu vedení? - Vnořme se do toho hejna…

* Dlouho jsme byli mylně tlačeni k vnímání nadřazenosti hmoty těla.  Tělo však koná jen podle programu, který utvoří vědomá mysl (bez projektu chaloupku nepostavíš).

 

* Připomeňme si některé postupy a nástroje, které v kvantování užíváme:

1) Velmi významný je *hovor se sebou (mnohým stále směšný); *vize - „zobrazování“ svých myšlenek; *cykličnost (opakování + prohlubování již poznaného); *vibrační ladění myšlenek (zaměření „nálady“).

2) Cílem zaměřování myšlenek jsou buňky (jako kvanta těla): *přímo; *přes jejich pole („Innejt)“; *přes struktury Duše, Ducha a skupiny (tzv. průvodců = „nejsme sami“)… startujeme procesy biologických přeměn a úprav. .

* Vytrvalým uspořádáváním myšlenek se rozšiřujeme. Skrze myšlení opravdu dokážeme měnit biologické procesy ve své osobnosti (tvoří ji vědomí + tělo) v kvantech, tedy v základech. Mirka nám říkala: „Ráno mě vždycky bolí svaly na krku, tak je protáhnu a bolest odejde.“ Zkusme si na následujících příkladech ukázat, jak je možné řešit nejrůznější potíže metodami kvantové jógy:  

* Př. 1:)„Bolí mě svaly na krku.“ „Přijímám tuto bolest a mám se (i s ní) rád. Díky, že i s těmito nedostatky mohu být světu prospěšný“.  Př. 2:)„…Tak - toto jednání se mi nepovedlo. Nevadí. Přijímám tento neúspěch a mám se (i s ním) rád. Díky, že mohu (i s tím) být sobě i okolí prospěšný.“ (Př. 3:) „Mnohé se mi nepovede, jsem popleta, ale i tak se mám rád. Díky Duchu, že mohu být (i jako popleta) užitečný)!“

Podstata: KLIDNÉ přijetí neúspěchu (bez odporu a vytěsňování nežádoucího, které by zvenku dále doráželo). Právě naopak: No a co? Přijímám nezdar do svého čistého nitra a tam jej vyrovná nevědomí. „Kupodivu“ - fyziologická síla myšlenek zafunguje. Dojde k odeznění bolesti a frustrace (ověřte si to)...

Zkuste tyto postřehy promyslet a užívat, abyste zbytečně netápali v rozdílech kvantové jógy a ha-tha jógy.

   Vladimír (i za Janu), únor 24